Lokalizacja

lokalizacja
Kamienica zlokalizowana jest w Śródmieściu Bytomia przy ulicy Smolenia 32. 

Dostępność komunikacyjna nieruchomości jest bardzo dobra, niedaleko znajdują się przystanki komunikacji miejskiej – autobusowej i tramwajowej. Dojazd do nieruchomości jest dobry, posiada ona bezpośredni dostęp do drogi publicznej – ul. Jana Smolenia w Bytomiu, stanowiącej część infrastruktury drogowej centralnej i około – centralnej części Bytomia, która jest bardzo dobrze skomunikowana z autostradą A-1 (dojazd do węzła autostradowego PIEKARY ŚLĄSKIE zajmuje 5-7 minut, dojazd do węzła BYTOM zajmuje około 10 minut) jak również posiada dobry dojazd do innych dzielnic Bytomia, a także miast ościennych: Chorzowa, Świętochłowic, Piekar Śląskich, Zabrza oraz Tarnowskich Gór.

W okolicy dominuje zabudowa mieszkalna wielorodzinna – głównie kamienice z okresu przedwojennego (wiele z nich po niedawno przeprowadzonych zabiegach rewitalizacyjnych), w zasięgu kilkuminutowego spaceru znajdują się obiekty handlowe i usługowe, przedszkola, żłobki, szkoła podstawowa (niecałe 100m) i średnia (200m), kościoły, park miejski oraz liczne placówki zdrowia (w zasięgu około 5 minutowej jazdy samochodem zlokalizowane są 2 szpitale wielospecjalistyczne, w tym jeden wojewódzki).


Wybrane atuty lokalizacji

park

Park

10min (850m) pieszo

Niecałe 10 min spacerem dzieli nas od zielonych płuc Bytomia, 43 hektarowego, zabytkowego XIX wiecznego Parku Miejskiego im. Franciszka Kahla, na obszarze którego znajdują się Urząd Miejski w Bytomiu, korty tenisowe, muszla koncertowa oraz 2 baseny miejskie (jeden kryty). Jego drzewostan w dużej mierze tworzą gatunki liściaste, wiek drzew przekracza 130 lat, a ich obwody osiągają od 190 do 280 cm. Dzięki swoim licznym walorom: dogodne położenie, wiele ciekawych zakątków, doskonałe warunki do wypoczynku i rekreacji całorocznej park był i jest ulubionym miejscem spotkań mieszkańców Bytomia.

dworzec

Dworzec

15min (1300m) pieszo

Ciekawostka, od 1936 do 1939 w Bytomiu kończył swój bieg jeden z najszybszych pociągów ówczesnych Niemiec – tzw. „Latający Ślązak”. Był to trójwagonowy zespół motorowy kursujący pomiędzy Berlinem, a Bytomiem. Pokonywał on tę trasę ze średnią prędkością 128 km/h (maksymalnie pociąg osiągał 160 km/h). Umożliwiało to przedostanie się z jednego końca trasy na drugi w ciągu zaledwie 4 godzin i 25 minut. Chociaż obecnie dworzec obsługuje praktycznie wyłącznie ruch lokalny realizowany przez Koleje Śląskie, to mamy nadzieję, że pierwszą jutrzenką nadchodzących zmian mających na celu przywrócenie jego komunikacyjnej świetności, będzie przeprowadzony w 2015 roku, kosztem 1,8 mln złotych remont budynku dworcowego.

Obecnie przy stacji mieści się dworzec autobusowy i obsługujący całą konurbację katowicką, w pobliżu dworca zlokalizowane są także liczne przystanki tramwajowe, uzupełniające istniejącą sieć komunikacyjną.

autostrada

Autostrada

5min (2,7km) autem 

Inwestycja jest doskonale skomunikowana z autostradą A1, mieszkańcy będą mieli do wyboru włączenie się do ruchu autostradowego na jej dwóch węzłach, na najbliższym węźle PIEKARY ŚLĄSKIE (dojazd zajmuje około 5 – 7 minut) lub na nieco dalej położonym węźle BYTOM (dojazd około 10 minut). 

centrum

Centrum

5min (450m) pieszo

Najcenniejszym fragmentem Bytomia jest zachowany do dziś układ urbanistyczny miasta średniowiecznego. Jest typowy dla ówczesnych miast europejskich, lokowanych na prawie niemieckim. W Bytomiu liczne są przykłady form secesyjnych, miasto jest jednym z największych skupisk architektury secesyjnej na Górnym Śląsku i w Polsce. W pejzażu miasta dominują kamienice mieszczańskie, wille i obiekty użyteczności publicznej z przełomu XIX i XX w. zbudowane w stylu eklektyzmu, historyzmu, historyzmu z wpływami secesji, secesji aż do form modernistycznych łączonych z secesją. Pamiątką po rozwoju przestrzennym Bytomia na przełomie XIX i XX wieku jest imponujący ciąg placów prowadzący od Rynku poprzez plac Grunwaldzki, plac Sobieskiego do placu Akademickiego, uzupełniony leżącym nieco na uboczu wytwornym placem Słowiańskim. Natomiast ścisłe centrum tworzy od drugiej połowy XIX wieku po dziś dzień położony na zachód od rynku plac Kościuszki (pierwotnie zwany Bulwarem) wraz z głównym deptakiem miasta – ulicą Dworcową.

lotnisko

Lotnisko

18min (23km) autem

W odległości około 23 km na północ od Bytomia zlokalizowany jest międzynarodowy port lotniczy „Katowice” w Pyrzowicach. Port posiada trzy terminale pasażerskie o łącznej przepustowości około 5,5 mln pasażerów rocznie oraz terminal cargo. Posiada on roczną przepustowość 3,6mln pasażerów, dysponuje jedną z najdłuższych dróg startowych dostępnych w Polsce, liczącą 3200 m długości i 45 metrów szerokości. Pod względem liczby odprawianych pasażerów oraz pod względem liczby operacji lotniczych znajduje się na czwartym miejscu wśród polskich portów lotniczych. Ponadto w odległości około 80 km od Bytomia znajduje się międzynarodowe lotnisko w Krakowie – Balicach, drugi po warszawskim Okęciu krajowy port lotniczy pod względem obsługiwanych pasażerów. Obecnie obsługuje stałe połączenia rejsowe z ponad dwudziestoma liniami lotniczymi.

Na tej stronie internetowej w celu zapewnienia wysokiej jakości obsługi stosowane są pliki cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień przeglądarki będą one zapisane w pamięci urządzenia. Szczegółowe informacje w Polityce dot. Cookies.